Psikoloji Tarihi

İslam Ansiklopedisi A

İslam Ansiklopedisi B

Cemil Meriç

Karen Horney

PDR Notları


 
ANTALYA, BURSA, İSTANBUL VE KONYA'DAKİ ADAYLAR! SINAV KAYGISINDAN KURTULMAK İÇİN PROFESYONEL DESTEK ALABİLİRSİNİZ TIKLAYIN

AHLAKİ GELİŞİM

Ahlaki gelişim, neyin iyi-kötü, neyin doğru-yanlış olduğuna ilişkin bir bilinç geliştirme işidir. 2 tür ahlak vardır:

 DIŞTAN DENETİMLİ AHLAK

Böyle bir ahlak geliştirmiş kişi, otoritenin olmadığı yerde her şeyi yapabilir. Böyle bir ansana ahlaklı diyemeyiz. Ahlaklı olması sadece otoritenin dayatmasına bağlıdır.

 İÇTEN DENETİMLİ AHLAK

Asıl ahlaklı kişiler içten denetimlidirler. Ahlaki bir doğruyu yapmak onların vicdanlarından kaynaklanır.

 

KOHLBERG AHLAKİ GELİŞİM İLKELERİ

 

1)    GELENEK ÖNCESİ DÜZEY

İlk 10 yaşı kapsar. Örf, adet, gelenek, ayıp, günah gibi kavramların hiçbir etkisi yoktur. Gelenek öncesi düzey 2 alt evreye ayrılır:

1.    EVRE: BAĞIMLI EVRE

Okul öncesi dönemdir. Otoritenin isteklerine körü körüne bağlıdır. Otoritenin doğrusu onun doğrusu, yanlışı da onun yanlışıdır. Çocuk henüz kendine özgü bir doğru yanlış kavraması geliştirememiştir. Otoritenin cezalarına dikkat ediyor ve cezadan kaçınmak için iş yapıyor.

2.     EVRE:  ALIŞ-VERİŞ EVRESİ (ÇIKARCILIK, BİREYCİLİK)

Somut değişime dayanan alışveriş onun ahlaki sistemini geliştirir.  Her şeyde bir karşılık bekler. Bugün uslu durdum, babam bana çikolata aldı mantığı hâkimdir. Bu mantığın zorunlu sonucu olarak çocuk, uslu durmak iyidir bilincini geliştirir.

 

2)    GELENEKSEL DÜZEY

3.    KARŞILIKLI KİŞİLERARASI BEKLENTİLER DÖNEMİ:

Ortaokul dönemini kapsar. Buluğ çağının başlangıcıyla 16 yaş arası dönemdir. Başkalarının beklentilerine göre davranma ön plana çıkar. Bu dönemde iyi ve doğru olan, arkadaşlarının beklentisi yönündedir. Ana fikir; beklenti doğrultusunda davranır.

4.    SOSYAL SİSTEM EVRESİ:

Bu dönem 16-20 yaş arasını kapsar. Bu dönemde genç, toplum düzenini koruma, toplumun refahını düşünme ve kanunlara uyma konusunda bilinç geliştirmeye başlar. Bu dönemde töreler davranışları etkiler. Toplumsal sistemin bozulmaması için bir gayret içine girerler.

İnsanların çoğu bu ahlaki evrede takılıp kalıyor ve 5. Evreye geçemiyorlar. İyi olan, geleneklere, otoriteye uygun olandır anlayışı hakimdir.

 

3)    GELENEK ÖTESİ DÜZEY

5.    SOSYAL ANLAŞMA EVRESİ:

Bu dönem, önceki dört evrenin de kırıntılarını içinde bulundurur. Bu evrenin 4. Evreden farkı ise, çoğunluğun hakları bu yolla korunduğu için kanunlara uyulur. Burada kanunlara uymak kör bir amaç olmaktan çıkıyor, bir araç haline geliyor. Özünde özgürlük kavramı savunulur. Sosyal anlaşmayı sağladığı sürece var olan kurallara uyulur.

6.    EVRENSEL AHLAKİ İLKELER EVRESİ (MANTIK):

İçinde yaşanılan toplumun sınırları aşılıp daha evrensel değerler benimsenir. Yani benim insanım değil, tüm insanlar denilir. Mantığın hakim olduğu bir evredir. 5. Evreden evrensellik olarak ayrılır. 5.6. evrelerdeki kişi kendini geliştirmiş ve gerçekleştirmiş bir insandır.

 

 
1- BU SİTE TAMAMEN BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR VE BİLGİLERİN GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMA İHTİMALİ VARDIR.
2- BU SİTE RESMİ BİR SİTE DEĞİL, KİŞİSEL BİR SİTEDİR.
3- YANLIŞLIKLA DA OLSA VERİLEBİLECEK HATALI BİLGİLER DOLAYISIYLA www.ygslyssistemi.com YÖNETİMİ HİÇ BİR SORUMLULUK KABUL ETMEZ.
4- SİTEMİZDEN EDİNDİĞİNİZ TÜM BİLGİLERİ MUTLAKA RESMİ KAYNAKLARDAN DA KONTROL EDİNİZ.
5- SİTEMİZDEKİ DİĞER SINAVLAR KISMI SADECE BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR. YGS LYS HARİCİNDEKİ SINAVLARLA İLGİLİ SORU SORMAYINIZ.
6- HİÇ BİR KULLANICI SİTEMİZDEKİ BİLGİLERDEN DOLAYI HERHANGİ BİR ZARARA UĞRADIĞI YÖNÜNDE ŞİKAYETTE BULUNAMAZ.
ASLOLAN RESMİ KAYNAKLARDAN ELDE EDİLEN BİLGİLERDİR. BURADA VERİLMİŞ OLAN BAZI PRATİK BİLGİLERİN OLASI YANLIŞLIĞI YA DA GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMASI NEDENİYLE MAĞDUR OLMAMAK İÇİN LÜTFEN RESMİ KAYNAKLARA BAKINIZ.
7- BU SİTEYİ ZİYARET EDEN TÜM ZİYARETÇİLERİ BU UYARILARI OKUMUŞ KABUL ETMEKTEYİZ..

www.ygslyssistemi.com başarılar diler.......

Makale Arşivi

copyrite© ygslyssistemi.com
Her hakkı saklıdır. Yayınlanan makalelerin bir kısmı ya da tamamı kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.