Psikoloji Tarihi

İslam Ansiklopedisi A

İslam Ansiklopedisi B

Cemil Meriç

Karen Horney

PDR Notları


 
ANTALYA, BURSA, İSTANBUL VE KONYA'DAKİ ADAYLAR! SINAV KAYGISINDAN KURTULMAK İÇİN PROFESYONEL DESTEK ALABİLİRSİNİZ TIKLAYIN

Phi Fenomeni: Wundt'çu Psikolojiye Bir Karşı Çıkış

Geştalt psikolojisi olarak bilinen resmi gelişim, yeni ekolün ana kurucusu Alman psikolog Max Wertheimer tarafından 1910 yılında yönetilen bir araştırma çalışmasıyla gelişmişti. Tatil sırasında bir trene binerken Wertheimer'ın kafasında gerçek bir hareket yokken hareketi görme hakkında bir deney fikri vardı. Tatilini unutarak treni Franfurt'ta terk etmiş, oyuncak bir stroboskop satın almış ve kaldığı otel odasında bu konudaki kavrayışının doğruluğunu başlangıç niteliğinde ispat etmişti. Daha sonra kendisine kullanması için bir takistoskop sağlayan Franfurt Üniversitesinde daha resmi araştırmalarını sürdürmüştü. Frankfurt'ta birkaç yıl önce Berlin Üniversitesinde "Wertheimer ile çalışmış olan iki genç daha vardı: Kurt Koffka ve Wolfgang Köhler. Her biri psikolojide üretken çalışmalar yapmış kişilerdi. Bir süre sonra hepsi Wundt'çu ele-mentçiliğe karşı mücadeleye girişmişlerdi.

Koffka ve Köhler'in denek olarak çalıştığı Wertheimer'ın araştırma problemi, "görünüşte devinim (hareket) algısını", yani gerçek bir fiziksel hareket yokken hareket algısını kapsıyordu. VVertheimer bu takistoskobu kullanarak birisi dikey, diğeri dikey olana 20 veya 30 derecelik açısı olan iki yank boyunca ışığı yansıttı.

Eğer ışıklar önce bir yarık, sonra da diğeri boyunca aralarında uzun bir boşlukla (200 milisaniyeden daha uzun) gösterildiyse, önce birinci yarıkta, daha sonra da ötekisinde olmak üzere deneklere iki ardışık ışık görünmüştü. Işıklar arasındaki boşluk çok kısa olduğunda denekler ışıkları sürekli görmüştü. Bununla birlikte ışıklar arasında en uygun boşluk (yaklaşık 60 milisaniye) olduğunda denekler bir yerden ötekine giden ve tekrar geri dö­nen bir tek ışık çizgisi görmüştü.

5 Yaklaşık bir asır önce J. Plateau tarafından icat edilen stroboskop hareketli film kamerası­nın habercisiydi. Stroboskop bir dizi farklı resmi göze hızlı bir şekilde yansıtarak görünüş­te devinim üreten bir alettir.

^ Takistoskop (lachistoscope) psikologlar tarafından, uyarıcının ardışık olarak kısa aralıklarla ve hızlı hızlı sunumunu sağlayan deneysel bir alettir (ç.n.)

Bu bulgular bir sağduyu meselesi olarak düşünüldüğünde çok gibi görülebilir. Fakat geçerli psikolojik konuma, yani yapısalcı ba na göre bütün bilinç deneyimleri duyumsal elementlere indirgeni ne de görünüşte devinim algısı, tek tek duyum elementlerinin tc nasıl açıklanabilir? Sabit bir uyarıcı bir hareket duyumu oluştu üzere bir başkasına eklenebilir mi? Hayır. Ve işte bu nokta Wert hayranlık uyandırıcı basit gösterisinin tam olarak işaret ettiği nok çerli Wundt'çu sistem tarafından yapılan açıklamaya karşı gelme!

Wundt'a göre uyarıcının içgözlemi iki ardışık çizgiden başk üretmez, birisinin bu iki pozu nasıl dikkatlice incelemeye çalıştı değildir, devinimdeki tek bir çizgi deneyimi sürüp gider. Analiz başka bir girişim başarısızlıktır. Bütün (hareket) gerçekte kendisi; ran parçalarının (iki sabit çizgi) toplamından daha farklıdır. Uzuı egemen olan geleneksel çagnşımcı-yapısal psikolojiye karşı çıkıln itiraza tatmin edici bir cevap vermek mümkün değildi. VVertheiı nuçlan 1912 yılında "Hareket Algısının Deneysel Çalışmaları" isiı leşinde basılmıştı. Bu makalenin çoğunlukla yeni psikoloji ekoli langıcını işaret ettiği düşünülmüştü.

Duane P. Schultz, Sydney Ellen Schultz, Modern Psikoloji Tarihi, Kaknüs yayınları, İstanbul, 2007

 
1- BU SİTE TAMAMEN BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR VE BİLGİLERİN GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMA İHTİMALİ VARDIR.
2- BU SİTE RESMİ BİR SİTE DEĞİL, KİŞİSEL BİR SİTEDİR.
3- YANLIŞLIKLA DA OLSA VERİLEBİLECEK HATALI BİLGİLER DOLAYISIYLA www.ygslyssistemi.com YÖNETİMİ HİÇ BİR SORUMLULUK KABUL ETMEZ.
4- SİTEMİZDEN EDİNDİĞİNİZ TÜM BİLGİLERİ MUTLAKA RESMİ KAYNAKLARDAN DA KONTROL EDİNİZ.
5- SİTEMİZDEKİ DİĞER SINAVLAR KISMI SADECE BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR. YGS LYS HARİCİNDEKİ SINAVLARLA İLGİLİ SORU SORMAYINIZ.
6- HİÇ BİR KULLANICI SİTEMİZDEKİ BİLGİLERDEN DOLAYI HERHANGİ BİR ZARARA UĞRADIĞI YÖNÜNDE ŞİKAYETTE BULUNAMAZ.
ASLOLAN RESMİ KAYNAKLARDAN ELDE EDİLEN BİLGİLERDİR. BURADA VERİLMİŞ OLAN BAZI PRATİK BİLGİLERİN OLASI YANLIŞLIĞI YA DA GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMASI NEDENİYLE MAĞDUR OLMAMAK İÇİN LÜTFEN RESMİ KAYNAKLARA BAKINIZ.
7- BU SİTEYİ ZİYARET EDEN TÜM ZİYARETÇİLERİ BU UYARILARI OKUMUŞ KABUL ETMEKTEYİZ..

www.ygslyssistemi.com başarılar diler.......

Makale Arşivi

copyrite© ygslyssistemi.com
Her hakkı saklıdır. Yayınlanan makalelerin bir kısmı ya da tamamı kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.