Psikoloji Tarihi

İslam Ansiklopedisi A

İslam Ansiklopedisi B

Cemil Meriç

Karen Horney

PDR Notları


 
ANTALYA, BURSA, İSTANBUL VE KONYA'DAKİ ADAYLAR! SINAV KAYGISINDAN KURTULMAK İÇİN PROFESYONEL DESTEK ALABİLİRSİNİZ TIKLAYIN

2014 YERLEŞTİRME PUANLARI HESAPLANIRKEN OBP BU PUANLARA NASIL EKLENECEK VE EK PUANLAR NASIL HESAPLANACAKTIR?

Her aday için hesaplanmış olan OBP; 0,12 katsayısı ile çarpılarak sınav puanlarına eklenecek ve böylece adayların yerleştirme puanları hesaplanacaktır.
6287 sayılı Kanun'la 2547 sayılı Kanun'a ek "GEÇİCİ MADDE 61" gereği; bir mesleğe yönelik program uygulayan ortaöğretim kurumlarının mezunları, Yükseköğretim Kurulunca belirlenecek alanlarda bir yükseköğretim lisans programına yerleştirilirken OBP'nin 0,06 katsayısı ile çarpımından elde edilecek ek puanlar da yerleştirme puanlarına eklenecektir. Bu alanlar Tablo 3A'da ve Tablo 3B.1'de gösterilmiştir. Bu ek puanlardan yararlanmak için adayların ilgili puan türünde 180 veya daha yüksek puan almış olmaları gerekmektedir.
2013-ÖSYS puanları veya özel yetenek sınavı sonucu ile bir yükseköğretim programına (açık öğretimin kontenjan sınırlaması olmayan programları hariç) yerleştirilen adaylar, 2014-ÖSYS puanları ile bir yükseköğretim programına yerleştirilirken OBP'ye uygulanacak katsayılar yarıya düşürülecektir.
Yükseköğretim Genel Kurulunun 15.08.2013 tarihli toplantısında, "02-06 Eylül 2013 tarihleri arasında ortaöğretim/açık öğretim kurumlarından mezun olamadığı için kazandığı programa kayıt olamayan ve ortaöğretim sorumluluk sınavı veya ek sınav sonucunda ortaöğretimden mezun olan adayların bu durumlarını belgelemeleri kaydıyla 2013-ÖSYS'de kayıt hakkı kazandıkları programların kontenjanları dikkate alınmadan 2013-ÖSYS'de kayıt hakkı kazandıkları programlara 1 Kasım 2013 tarihine kadar kayıt yaptırabilmelerine karar verilmiştir."

Bu karar gereği, 2013 ÖSYS'de bir yükseköğretim programına yerleştirildiği hâlde 01.11.2013 tarihine kadar mezun olamadığı için yerleştirildiği programa kayıt yaptıramayan adaylardan, 2014 ÖSYS aday bilgisinde mezuniyet yılı "201 4" olan adaylar ile öğrenim durumu "1 - Bir ortaöğretim kurumunun son sınıfında okumaktayım" veya "2 - Bir ortaöğretim kurumunun son sınıfında beklemeliyim" olan adayların, 201 4-ÖSYS puanları ile bir yükseköğretim programına yerleştirilirken OBP'lerinin çarpılacağı katsayılar yarıya düşürülmeyecektir.
2014-ÖSYS'ye ilişkin okul bilgileri, meb e-okul'dan alınarak ÖSYM sistemine yansıtılacağından 2013-ÖSYS'de yerleştiği halde mezun olamadığı için kayıt yaptıramayan adaylardan mezuniyet tarihi 1 Kasım 2013 - 31 Aralık 2013 tarihleri arasında olan adaylar, mezuniyet tarihlerini belirtir onaylı diploma/mezuniyet belgesini dilekçe ekinde Merkezimize 6 Haziran 2014 tarihine kadar ulaştırdıkları takdirde bu adayların OBP'ye uygulanacak katsayıları yarıya düşürülmeyecektir. Bu tarihten sonra Merkezimize ulaşacak belgeler işleme alınmayacaktır. Bu adayların Merkezimize gönderecekleri dilekçelerinde durumlarını açıkça belirtmeleri, "2013-ÖSYS ile bir programa yerleştirildiği halde 1 Kasım 2013 tarihine kadar ortaöğretim kurumundan mezun olamadığı için kayıt yaptıramadığının" özellikle yazılması gerekmektedir. Bu durumun açıkça belirtilmediği dilekçeler işleme alınmayacaktır.
Sınavsız geçiş ile 2013-ÖSYS'de bir yükseköğretim programına yerleştirilen adayların OBP'lerinin çarpılacağı katsayılarda herhangi bir değişiklik yapılmayacaktır.

 
1- BU SİTE TAMAMEN BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR VE BİLGİLERİN GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMA İHTİMALİ VARDIR.
2- BU SİTE RESMİ BİR SİTE DEĞİL, KİŞİSEL BİR SİTEDİR.
3- YANLIŞLIKLA DA OLSA VERİLEBİLECEK HATALI BİLGİLER DOLAYISIYLA www.ygslyssistemi.com YÖNETİMİ HİÇ BİR SORUMLULUK KABUL ETMEZ.
4- SİTEMİZDEN EDİNDİĞİNİZ TÜM BİLGİLERİ MUTLAKA RESMİ KAYNAKLARDAN DA KONTROL EDİNİZ.
5- SİTEMİZDEKİ DİĞER SINAVLAR KISMI SADECE BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR. YGS LYS HARİCİNDEKİ SINAVLARLA İLGİLİ SORU SORMAYINIZ.
6- HİÇ BİR KULLANICI SİTEMİZDEKİ BİLGİLERDEN DOLAYI HERHANGİ BİR ZARARA UĞRADIĞI YÖNÜNDE ŞİKAYETTE BULUNAMAZ.
ASLOLAN RESMİ KAYNAKLARDAN ELDE EDİLEN BİLGİLERDİR. BURADA VERİLMİŞ OLAN BAZI PRATİK BİLGİLERİN OLASI YANLIŞLIĞI YA DA GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMASI NEDENİYLE MAĞDUR OLMAMAK İÇİN LÜTFEN RESMİ KAYNAKLARA BAKINIZ.
7- BU SİTEYİ ZİYARET EDEN TÜM ZİYARETÇİLERİ BU UYARILARI OKUMUŞ KABUL ETMEKTEYİZ..

www.ygslyssistemi.com başarılar diler.......

Makale Arşivi

copyrite© ygslyssistemi.com
Her hakkı saklıdır. Yayınlanan makalelerin bir kısmı ya da tamamı kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.